„Kokios liūdnos tavo akys!“ – nesunkiai atpažįstame žmogaus emociją vien pažvelgę jam į akis. Jei atkreiptumėte dėmesį ir į jo vyzdžius, sužinotumėte kur kas daugiau informacijos. Štai ką slepia nekalti juodi rutuliukai.
Intensyviai mąstau
Paklauskite manęs, kas yra psichoanalizės pradininkas, ir pažvelkite man į akis – vyzdys liks nepakitęs. (Kas gi nežino, kad tai S. Freud?) Tačiau paprašęs prisiminti kriketo taisykles, pamatysite pokytį. pastebėjo, kad kuo sudėtingesnę užduotį sprendžia tiriamieji, t. y. kuo intensyviau mąsto, tuo daugiau išsiplečia jų vyzdžiai. Atlikite panašų eksperimentą su draugu ir įsitikinsite pats.
Mano smegenys perkrautos
Jei toliau žiūrėtumėte į akis man mėginant prisiminti kriketo taisykles, pamatytumėte, kaip vyzdžiai vėl susitraukia. Taip nutinka tada, kai smegenys „perkaista“. Neprisimenu tų taisyklių, nors tu ką!
Man įdomu
Jei norite sužinoti, ar jūsų pašnekovui nenuobodu, pažiūrėkite jam į akis. Gregory White tiriamiesiems skaitė tris skirtingas ištraukas iš knygų. Iš pradžių visų asmenų vyzdžiai išsiplėtė, tačiau greitai sugrįžo į pradinę būklę. Vyzdžiai nesusitraukė tik tų tiriamųjų, kurie klausėsi įdomios, įtraukiančios istorijos. Nustatyta, kad vyzdžiai lieka išsiplėtę tol, kol žmogus yra susidomėjęs. Taigi tai gana greitas būdas nuspręsti, ar verta keisti pokalbio temą.
Tu man patinki
Sakoma, kad užtenka vos keleto akimirkų nuspręsti, ar ką tik sutiktas priešingos lyties atsovas tinkamas į porą. Pasirodo, tai galima visai nesunkiai patikrinti – pažvelkite jam į akis ir pažiūrėkite, ar jo vyzdys nepadidėja. Jei taip – galite būti tikras, kad jūs jį sudominote. Mokslininkas Niles Bernick nustatė, kad tiek vyrų, tiek moterų vyzdžiai padidėja, kai jie būna seksualiai susidomėję.
Esu pasibaisėjęs
Kaip išsiplėtęs vyzdys parodo susidomėjimą, taip susitraukęs – pasišlykštėjimą. E. Hess tiriamiesiems rodė sužalotų vaikų nuotraukas. Iš pradžių visų dalyvių vyzdžiai išsiplėsdavo iš šoko, tačiau greitai susitraukdavo tam, kad kuo mažiau į regos lauką patektų emociškai sunkių vaizdų.
Jaučiu skausmą
Galite atlikti mažą eksperimentą. Beskite pieštuku draugui į ranką ir stebėkite jo akis – vyzdžiai turėtų išsiplėsti. Richard Chapman nedidele elektros srove tiriamiesiems sukeldamas švelnų skausmą rankose nustatė, kad jų vydžiai padidėja apie 0,2 milimetrų. Nors tai labai nežymus pokytis, jis tuo didesnis, kuo intensyvesnis skausmas.
Vartoju narkotikus
Narkotinės medžiagos ir alkoholis taip pat turi įtakos vyzdžio dydžiui. Opiodai ir alkoholis jį sutraukia, o amfetaminas ir LSD išplečia. Policininkai tai puikiai žino ir įtariamiesiems įdėmiai žvelgia į akis. Paprastai „ieškoma“ vyzdžių, susitraukusių ne mažiau kaip 3 mm ar padidėjusių daugiau nei 6,5 mm.
Koks mano charakteris?
„Akys – tai langas į sielą“, – sako liaudies išmintis. Vyzdžiai iš tiesų gali išduoti ir tam tikrus žmogaus charakterio bruožus. Mats Larsson atliktas tyrimas parodė, kad asmenys, kurių akyse yra daugiau bangelių (linijų, einančių nuo vyzdžio), yra šilti ir draugiški. O žmonės, kurių akyse matyti aplink akį einačios linijos, sudarančios apskritimą, yra impulsyvesni ir agresyvesni. Robert M. Stelmack nustatė, kad intravertų vyzdžiai paprastai būna didesni nei ekstravertų.
Na, o moteris dideli vyzdžiai puošia. E. Hess pastebėjo, kad vyrai moteris su didesniais vyzdžiais laiko švelniomis, moteriškomis ir patraukliomis, o su mažais – savanaudėmis, šaltomis ir griežtomis.
Ar palaikau liberalus?
Jei kartais su savimi nešiotumėte politikų nuotraukas, galėtumėte išsiaiškinti, kokios jūsų pašnekovo pažiūros: liberalios ar konservatyvios. Jerry Dean Barlow tiriamiesiems rodė Lyndon Johnson, George Wallace ir Martin Luther King nuotraukas. Nustatyta, kad liberalių pažiūrų dalyviams vyzdžiai išsiplėsdavo išvydus liberalų nuotraukas, o išvydus konservatorių susitraukdavo. Ta pati tendencija pastebėta ir konservatyvių tiriamųjų, tik jie reagavo priešingai nei liberalai.
Kaip jaučiuosi?
Vyzdžių dydis išduoda ir mūsų savijautą – kai esame pailsėję, jis būna didžiausias, o kai būname pavargę – susitraukia. Vyzdžiai mažiausi būna prieš einant miegoti.
O ar emocijos lemia vyzdžio dydį? E. Hess pastebėjo, kad kai tiriamiesiems buvo leista nupiešti akis liūdniems ir laimingiems žmonėms, jie buvo linkę piešti didesnius vyzdžius teigiamas emocijas išgyvenantiems asmenims ir mažesnius – neigiamas.