Psichologinę sveikatą galime gerinti, keisdami charakterio bruožus.
Fizinę sveikatą patikrinti lengva. Kur kas sunkiau suprasti, ar esame psichologiškai sveiki. Psichologinė sveikata susideda iš daugybės elementų. Kalifornijos universiteto (JAV) tyrėjai, vadovaujami mokslininkės Wiebke Bleidorn, nusprendė išsiaiškinti, kurie charakterio bruožai svarbiausi psichologiškai sveikam žmogui. Mokslininkai atliko išsamų tyrimą ir sudarė žmogaus, kurio psichologinė sveikata yra gera, charakterio savybių skalę.
Kaip svarbiausią psichologiškai sveikam žmogui charakterio savybę mokslininkai įvardijo atvirumą jausmams. Toliau rikiuojasi nuoširdumas, pozityvumas ir tiesmukumas (angl. straightforwardness). Labiausiai psichologinei sveikatai kenkiančios savybės: priešiškumas, depresyvumas, pažeidžiamumas ir nervingumas.
Jei norime būti psichologiškai sveiki, turime ugdyti gerąsias charakterio savybes. Štai keletas patarimų, kaip tai padaryti.
- Atsiverkite jausmams
Atvirumas jausmams – tai gebėjimas drąsiai priimti ir reikšti jausmus. Žinoma, tai ne visuomet lengva. Gal gyvenime esate nudegę ir dabar bijote vėl įsimylėti? Gal nedrįstate pasakyti artimiems žmonėms, kokie jie jums brangūs? O gal tiesiog neturite įpročio rodyti savo jausmus kitiems? Būdami atviri jausmams, atveriame kelią gražiausiems išgyvenimams. Tam reikalinga drąsa ir pasitikėjimas savimi bei aplinkiniais.
Treniruokite atvirumą jausmams: pasakykite artimam žmogui, kad jį mylite, arba paskambinkite bičiuliui, kurio seniai nematėte ir pasiilgote.
- Puoselėkite nuoširdumą
Nuoširdumas – viena labiausiai vertinamų charakterio savybių. Kai neturime prieštaravimų tarp to, kaip elgiamės ir kaip jaučiamės, esame nuoširdūs ir sąžiningi. Ne veltui sakoma, kad geriau nuoširdus priešas nei apsimetėlis draugas. Norint puoselėti nuoširdumą, visų pirma reikia būti nuoširdžiam su pačiu savimi.
Treniruokite nuoširdumą: susidūrę su nesutarimais, užuot buvę apsimestinai mandagūs, nuoširdžiai pasikalbėkite ir išsakykite, kas jums kelia nerimą.
- Žvelkite į gyvenimą pozityviai
Pozityvūs žmonės sugeba džiaugtis net menkiausiais malonumais, o pozityvumo stokojantys retai randa priežastį šypsotis. Laimei, pozityvumą galima lavinti. Jei norite tapti pozityvesni, apsupkite save žmonėmis, kurie moka džiaugtis gyvenimu. Ir, žinoma, venkite nuolat viskuo nepatenkintų bambeklių, nes kaipmat nuo jų užsikrėsite niūriomis mintimis.
Treniruokite pozityvumą: kasdien prieš eidami miegoti prisiminkite tris gerus šiandien nutikusius dalykus ir pasidžiaukite jais.
- Eikite tiesiai prie reikalo
Tiesmukumas iš pažiūros gali pasirodyti ne pati geriausia charakterio savybė. Tačiau tiesmuki žmonės lengviau pasiekia tikslų, nes eina tiesiai prie reikalo. Jie nebijo pasakyti, ko nori, ir nėra linkę manipuliuoti. Tai padeda atverti duris tiek karjeros, tiek santykių sėkmei.
Treniruokite tiesmukumą: kai ko nors labai užsigeisite, pasakykite tai tiesiai, be jokių užuolankų. Bet, žinoma, mandagiai.
Comments are closed.