Vartojimas padeda jaustis mažiau vienišiems. Tačiau kokia kaina?
Jei esate linkę užmušinėti vienatvės jausmą šluodami iš parduotuvių drabužius ar užsisakinėdami į namus maistą, jūs ne vieni. Naujas tyrimas rodo, kad daugybė žmonių pirkimą taiko kaip vaistą nuo vienatvės. Tačiau tyrimo autoriai įspėja, kad toks vaistas kainuoja daugiau nei tik pinigus.
Norėdami pasijusti geriau, galime pasinerti į emocinį pirkimą ir šluoti viską iš parduotuvių lentynų. Taip pat galime iš darbo pakeliui namo prisipirkti begalę nesveikų skanėstų. Arba įnikti į socialinius tinklus (tai tyrimo autoriai taip pat priskiria vartojimui, siekiant sumažinti vienatvę).
Vieną vertus, vienatvę kompensuojantis vartojimas iš tikrųjų padeda trumpam užsimiršti ir pasijusti geriau. Turbūt ir patys pastebėjote, kad naujas drabužis kuriam laikui pakelia nuotaiką. Tačiau čia slypi ir nemenkos grėsmės.
Tyrėjai pabrėžia, kad bandymas vienatvę užmušti pasitelkus vartojimą, veda į didesnes problemas. Pažvelkime, ką nusiperkame kartu su nereikalingu nauju daiktu.
1. Iššvaistyti pinigai ir nereikalingų daiktų prigrūstos spintos.
2. Materializmas – požiūris, aukštinantis daiktus. Žinoma, jis nepadės sukurti geresnių santykių ir jaustis mažiau vienišiems.
3. Narcisizmas. Besaikis vartojimas ir kiekvienos savo užgaidos tenkinimas skatina narcisizmą, o tai – viena labiausiai santykiams kenkiančių savybių.
Nors naujas pirkinys gali pasirodyti gera mintis siekiant prasiblaškyti, vis dėlto ilguoju periodu tai nepadės įveikti vienatvės. Kur kas geresnė investicija būtų laikas, skirtas artimiems žmonėms, savo pomėgiams ir asmeniniam tobulėjimui. Juk visi norime bendrauti ne su tais, kurie turi daug daiktų, o su tais, kurie yra įdomūs ir geranoriški žmonės.
E. Fumagalli, L. J. Shrum, T. M. Lowrey. Consuming in Response to Loneliness: Bright Side and Dark Side Effects; Current Opinion in Psychology, 2022.
Comments are closed.