Smegenų skenavimas parodė, kad vieniši žmonės išgalvotus personažus suvokia panašiai kaip tikrus draugus.
Kai įsitraukiame į istoriją, nesvarbu, ar tai būtų romanas, ar televizijos serialas, galime emociškai prisirišti prie veikėjų. Be to, tyrimai atskleidžia, kad mėgstamų personažų elgesys ir požiūris gali turėti įtakos mūsų pačių įsitikinimams bei gyvenimo pasirinkimams. Su mėgstamais veikėjais susitapatiname, jiems simpatizuojame ir norime tapti panašūs į juos.
Atlikus naują tyrimą, paaiškėjo, kad žiūrovo ryšys su išgalvotais personažais gali būti stipresnis, nei manyta anksčiau. Pasirodo, kai kurie žmonės apie mėgstamus išgalvotus personažus ima galvoti kaip apie tikrus draugus. Labiausiai tai būdinga vienišoms asmenybėms.
Ohajo valstybinio universiteto (JAV) mokslininkai fMRT aparatu skenavo televizijos serialo „Sostų karai“ („Game of Thrones“) gerbėjų smegenis. Tyrimo metu JAV buvo rodomas septintasis sezonas.
Prieš smegenų skenavimą kiekvienas tyrimo dalyvis turėjo atsakyti į klausimus apie jam patinkantį serialo veikėją: kiek jis jam artimas, kiek panašus į jį savo charakteriu, kokį draugišką ryšį jis jaučia su personažu ir pan. Dalyviai taip pat nurodė devynis realius draugus ar pažįstamus ir atsakė į klausimus apie juos. Po to fMRT aparatu tyrėjai nuskaitė dalyvių smegenis, kai jiems buvo demonstruojami pažįstamų žmonių bei išgalvotų personažų vardai. Taip pat dalyviai turėjo užpildyti anketą, kuria matuojamas vienišumas.
Tyrėjai pastebėjo, kad vienišumo nejaučiančių dalyvių smegenų aktyvumas buvo skirtingas, kai jie galvojo apie pažįstamus žmones ir apie serialo veikėjus. Tačiau vienišiems dalyviams šis skirtumas buvo neryškus. O labiausiai panašiai vienišų dalyvių smegenys reagavo tiek į išgalvotų veikėjų, tiek į pažįstamų žmonių vardus. Tyrėjai padarė išvadą, kad nuo vienišumo smegenys bando gelbėtis suvokdamos išgalvotus personažus kaip draugus.
T. W. Broom, D. D. Wagner. The Boundary Between Real And Fictional Others In The Medial Prefrontal Cortex Is Blurred in Lonelier Individuals; Cerebral Cortex, Volume 33, 2023.
Comments are closed.