Vieni Naujuosius metus laiko nereikšminga švente, kiti rūpestingai jai ruošiasi: išsako pasiektus tikslus, apgalvoja buvusias kliūtis ir numato ateities siekius. Tarsi simboliškai užverdami duris, jie atveria kitas į geresnį rytojų. Jei priklausote pirmajam žmonių tipui, pabandykite Naujuosius pasitikti kitaip – įprasmindami įgytą patirtį ir išgrynindami kelią, kuriuo norite keliauti.
Pagalvokite, kuo šie metai jums buvo ypatingi, ką sekėsi pasiekti, kiek patobulėjote, o kur reikėtų dar pasistengti. Taip pat, planuodami ateinančius metus, išsigryninkite savo vertybes, išsikelkite naujus tikslus ir nepamirškite į savo kasdienybę įtraukti daugiau jus džiuginančių ir prasmingų veiklų. Pasitikite Naujuosius metus su didesne energija, užsibrėžtumu ir šypsena! Laimė jūsų rankose.
Žvilgsnis į praeitį
- Mano gražiausi šių metų prisiminimai
Pabūkite režisieriumi ir sukurkite nostalgišką dokumentinį filmuką apie gražiausias šių metų akimirkas. Jos jus sušildys, o gal net įkvėps ateinantiems metams. Atkreipkite dėmesį, kokios veiklos jums teikė daugiausia džiaugsmo. Galbūt jas galima pakartoti?
- Penkis kartus po „ačiū“
Dėkingumas yra vienas stipriausių laimės elementų. Kuo dažniau jį puoselėsime, tuo laimingesni būsime. Sugalvokite bent penkis per šiuos metus nutikusius dalykus, už kuriuos norėtumėte padėkoti.
- Spindulių kolekcija
Ne visas laimingas akimirkas spėjame įamžinti ir užfiksuoti. Šis pratimas skirtas būtent joms – kad nė vienos nepraleistumėte. Surašykite visus malonius dalykus, kurie nutiko jums per šiuos metus. Jie nebūtinai turi būti dideli, galime jaustis dėkingi ir už giedrą orą, ir už saldų miegą. Jei šis pratimas patiks, rinkite savo spindulius visus metus! Kasdien pastebėję ir įvardiję bent po vieną teigiamą dalyką, jausitės kur kas laimingesni.
- Priešingi įrodymai
Mūsų savijauta priklauso nuo mūsų minčių ir požiūrio. Galime kasdien niurzgėti ir manyti, kad gyvenimas nuobodus ir pilkas, o aplinka nyki ir slogi. Tačiau galime pakeisti savo nusiteikimą ir, užuot ieškoję įrodymų savo blogai nuotaikai pagrįsti, ieškoti to, kas ją paneigtų. Jei šie metai jums buvo sunkūs, nukreipkite savo dėmesį teigiama kryptimi – ką gero jie jums suteikė?
Šie metai buvo įdomūs, nes:
- Kas būtų buvę, jeigu būtų buvę
Visi patyrėme dalykų, dėl kurių apgailestaujame. Gal studijavote ne ten, kur norėjote, gal laiku nenutraukėte santykių ir pan. Nuolatinis mąstymas apie tai, kas būtų buvę, jeigu būtų buvę, daro mus nelaimingus. Praeities nepakeisime. Kita vertus, sąmoningas apmąstymas gali padėti tapti drąsesniam, kantresniam ar brandesniam. Priimkite šių metų patirtis ir pagalvokite, ką teigiamo jos jums suteikė.
Buvo taip, bet iš to išmokau:
- Švęskite pergales
Mes nuolat keičiamės, augame, mokomės, tobulėjame, bet ne visada apie tai pagalvojame ir įvertiname. Ką naujo apie save sužinojote šiais metais? Ko džiaugiatės pasiekę? Užrašykite net ir pačius mažiausius laimėjimus, nepamirškite pagirti savęs.
Mano mažieji laimėjimai:
- Šių metų nominacija
Jei turėtumėte skirti šių metų atradimo nominaciją, už ką ją įteiktumėte? Galbūt tai nauja kavinė, knyga, kelionė, įgyvendintas tikslas, o gal duotas geras patarimas ar išgirsta žinia?
Apdovanojimą skiriu:
Žvilgsnis į ateitį
8. Tikslų žemėlapis
Pagalvokite, kokius tikslus norite įgyvendinti ateinančiais metais. Surašykite juos ir numatykite konkrečius terminus. Atidėliodami savo svajones, niekada jų nepasieksime, o žengus žingsnį tampa lengviau keliauti. Tikslai įprasmina mūsų gyvenimą, suteikia motyvacijos, galimybę augti, tobulėti ir džiaugtis rezultatu.
Nepamirškite atsakyti ir į šiuos svarbius, siekius išgryninančius klausimus:
Ar jūsų tikslas pasiekiamas?
Ar jį sugalvojote jūs, ar kažkas kitas?
Ar jaučiatės savimi jo siekdamas?
Jei atlygis būtų mažesnis, ar vis dar jo siektumėte?
9. Laukimo džiaugsmas
Ar pamenate, kaip su nekantrumu ir dideliu džiaugsmu laukdavote dovanų ar vasaros atostogų? Laukimas dažnai suteikia daugiau džiaugsmo nei pats įvykis. Suplanuokite, ko jums būtų miela ir nekantru laukti. Pagalvokite, kuo ateinantys metai bus ypatingi. Galbūt tai seniai lauktas grupės koncertas, paroda, laisvadienis, draugų susitikimas?
Ko lauksiu:
10. „Pakelti sau uodegą“
Surašykite pagiriamuosius žodžius sau. Tai gali būti jūsų teigiamos savybės ar bet kokie palankūs žodžiai, skirti ne kam kitam, o jums. Tegul jie motyvuoja jus ateinančiais metais.
11. Atpažinkite savo troškimus
Darydami tai, ko trokštame, jaučiamės laimingiausi. Deja, ne visada žinome, kas mus labiausiai traukia. Išgryninkite savo slaptus troškimus ir pagalvokite, kaip galėtumėte juos įgyvendinti ateinančiais metais.
Klausimai, kurie padės atrasti savo slaptuosius trokšimus:
Apie ką aš mėgstu galvoti?
Kur nuolat nuklysta mano mintys?
Kas man iš tikrųjų rūpi?
Kas man svarbiausia?
Kaip mėgstu leisti laiką?
12. Drąsinanti rizika
Rizika, išėjimas iš komforto zonos padeda tapti stipresniam ir drąsesniam. Laimingi ir sėkmės lydimi žmonės nuolat plečia savo komforto ribas ir nebijo tyrinėti dar neatrastų teritorijų. Jų neatbaido nesėkmės, nusivylimai, nes jie žino, kad tai tik tarpinės stotelės iki didžiojo tikslo. Pradėkite nuo mažų žingsnių – ar pastebite, kaip pasitikėjimas savimi auga, įveikus net ir mažas kliūtis? Ką ateinančiais metais drąsaus nuveiksite?
13. Didesniam tikslui
Laimės tyrinėtojas Martinas Seligmanas teigia, kad prasminga veikla yra viena iš laimingo gyvenimo sąlygų. Taip gyventi įmanoma, kai panaudojame savo stiprybes tauriam tikslui. Pagalvokite, kaip galėtumėte būti laimingas padėdamas kitiems ateinančiais metais.
Kaip galėčiau padėti kitiems:
14. Malonus laikas
Atkreipkite dėmesį, kada jums sustoja laikas. Gerąja prasme. Kai esate taip įsitraukęs į darbus, kad nebežiūrite į laikrodį, nebetikrinate socialinių tinklų ir nė nepastebite, kas vyksta aplinkui. Tai raktas į jūsų laimę. Kuo dažniau užsiimkite veiklomis, kurios jums teikia prasmės ir džiugesio!
Veiklos, nepavaldžios laikui:
15. Klausimai sau
Savęs pažinimas trunka visą gyvenimą. Nenustokite klausinėjęs ir gilinęsis į save it filosofas. Kartais iš tikrųjų pamirštame užduoti paprastus, tačiau esminius klausimus. Užduokite juos bent prasidedant naujiems metams:
Kas šiuo metu man teikia džiaugsmo?
Kur dabar norėčiau būti?
Kas mane stabdo?
Kaip galiu tai pasiekti?
16. Atimdami atrandame iš naujo
Kad labiau brangintumėte tai, ką turite, ir jaustumėtės laimingesnis, atlikite šį pratimą.
Mintyse atimkite iš savo gyvenimo sritį, kuria esate patenkintas. Koks būtų jūsų gyvenimas dabar be jos? Pratimas kursto dėkingumą, pamatome kaip pozityvius tuos dalykus, kurie yra tapę savaime suprantami.
Ko nenorėčiau atsisakyti savo gyvenime?
17. Ideali ateitis
Jei mes įsivaizduojame save įveikusius tam tikras kliūtis, tampa daug lengviau jas įveikti iš tikrųjų. Susikurkite savo idealią ateitį. Nupieškite išsamų vaizdą mintyse ar dar geriau – užrašykite. Tai vizija, į kurią turėtumėte orientuotis ir imtis konkrečių veiksmų, kad priartėtumėte prie jos.
Kokia yra mano ideali ateitis?
Ką tuo metu veikiu?
Kaip jaučiuosi?
Kokiomis vertybėmis vadovaujuosi?
Kokias savybes atskleidžiu?
Ką galiu padaryti, kad priartėčiau prie šios vizijos?
18. Paskutinės dienos mieste
Jei žinotumėte, kad turite išsikraustyti iš savo gimtojo miesto po 30 dienų, kaip praleistumėte likusį laiką? Atsakymas į šį klausimą – tai galimybė gyventi laimingiau.
Tiriamieji, kurie nurodė, kaip jie leistų laiką, kur pramogautų, su kuo susitiktų, kokias vietas aplankytų, jei tektų greitai išvažiuoti, jautėsi laimingesni nei įprastai. Tad, nors jūs ir niekur nežadate kraustytis, užduokite sau šį klausimą ir nuoširdžiai į jį atsakykite. Susirašykite veiklas ir numatykite konkrečias datas, kada joms skirsite laiko. Laimę kuriame mes patys.
Ką veiksiu?
Su kuo susitiksiu?
Kokias vietas aplankysiu?
19. Mano gyvenimo taisyklės
Kartais pamirštame gyventi taip, kad savo gyvenimu didžiuotumėmės. Surašykite čia svarbiausius principus, kurių ketinate laikytis. Jie gali apimti pamatines vertybes, siekius, elgesio modelius ir pan. Tai tarsi kompasas, kuris leis pasitikrinti, ar nenuklystate nuo kurso.
Mano gyvenimo taisyklės: