Turbūt pamatę žodį „afirmacija“, įsivaizduojame save priešais veidrodį nenatūraliai murmančius pozityvias frazes. Afirmacija – tai bet kokia teigiama frazė, kurią sau pakartojame. Užtenka ištarti: „Aš laimingas“ ar „Aš protingas“. Žmogaus sąmoningas protas nuolat puikiai racionaliai išnarsto sau tariamus žodžius, o štai pasąmonė to negali. Vidinį dialogą ji priima kaip tiesą, todėl naudinga užsiimti šiais pratimais nuolatos. Atminkite, prireikia laiko, kol visu tuo patikime, tad pasisemkite kantrybės.
Afirmacijos – trumpi, pozityvūs teiginiai, kai juos kartojame, racionalus protas juos perfiltruoja į pasąmonę. Deramai naudojami, teiginiai suteikia galimybę pozityviai keisti mąstymą, elgseną ir savivertę.
Tyrimai rodo, kad reguliariai kartojamos afirmacijos gerina miegą, skatina asmeninius pasiekimus, mažina bejėgiškumą ir streso lygį ir gerina požiūrį į save.
Kiekvieno tipo afirmacijos turi tris pagrindinius elementus, be kurių smegenys lengvai jų nepriimtų. Šie elementai padeda jas taikyti efektyviau: laikydamiesi gairių papildomai nevarginame proto.
Pirmiausia afirmacijas reikia sakyti esamuoju laiku, o ne būsimuoju. Pavyzdžiui: „Aš patinku sau“ (o ne „Aš sau patiksiu“). Mūsų pasąmonė neskiria praeities, ateities ir dabarties, todėl būtina tikslinti. Tokios formuluotės, kaip „Noriu būti laimingas“ arba „Jausiuosi energingesnis“ – netikslios ir dviprasmiškos. Nori būti laimingas? Jausiesi energingesnis? Kada?! Atidėkime šį tikslą, nes dėl jo reikia pasistengti! Palikus daugybės istorijos tęsinių galimybių, pasąmonė istoriją užbaigs savaip!
Kiekvieną teiginį turi sudaryti tvirtinantys žodžiai, kitaip smegenims tektų gerokai pavargti bandant atrasti pozityvią teiginių su „nepavyks“ ar „negaliu“ prasmę. Tad venkite tokių frazių, kaip: „Nekritikuosiu savęs“, verčiau sakykite: „Man viskas gerai. Aš mokausi priimti save kaip gerą žmogų“.
Afirmacijos turi būti sakomos lyg baigtinė tiesa. Neįtraukite jokių „jeigu“, „turėtų“, „reikėtų“, „galėtų“ ar „aš pamėginsiu…“ Venkite teiginių: „Jei man nutiks kas nors gero, pamėginsiu nevadinti to sėkme“, verčiau sakykite: „Aš nusipelniau gerų dalykų, kurie ateina į mano gyvenimą“ arba „Man nutinka gerų dalykų, pripažįstu, kad prie to prisidėjau“.
Jei sugalvojote afirmaciją, nuo kurios net purtytis norisi, tikėtina, kad būtent šį teiginį ir turite sau kartoti; pamėginkite, net jei nesinori. Kartais mums reikia būtent to, prieš ką baisiausiai spyriojamės. Iš pradžių nebūtina afirmacija tikėti, pagaliau ji neprivalo atitikti dabartinio jūsų gyvenimo.
Atsižvelgiant į afirmacijų turinį, pokytį galite pastebėti trečiąją jų kartojimo savaitę ar net pirmąją dieną. Tai individualu. Smegenys iki šiol mėgavosi pažįstamais dalykais, net jei įprastos mintys ir smukdė savivertę. Tai, kas įprasta, – giliai smegenyse įmintas takas. Jei siekiate pokyčio, smegenims reikia iš naujo nurodyti kryptis. Taigi būtina kartoti afirmacijas, maža to, geriausia jas kartoti garsiai.
Jūs kuriate naujus elgesio modelius, tad būkite nuoseklūs ir garsiai juos išsakykite. Pertvarkyti mintis (ir gyvenimo būdą) – sudėtingas, bet įdomus darbas. Kantrybės. Nuosekliai pratindamiesi, pastebėsite, kad pasirinktus teiginius pavyksta vis labiau prisijaukinti.
Pagalvokite, kaip norėtumėte rytoj kalbėtis su savimi? Švelniau, kantriau ar labiau padrąsinančiai.
Kaip skambėtų padailintas pokalbis su savimi? Gal užuot pliekęs save dėl to, kad nesilaikau plano, pasakysiu: „Mėgaujuosi projektu“ ir „Nieko tokio suklysti“. Keiskime dialogą su savimi jau šiandien.
AFIRMACIJŲ PAVYZDŽIAI
* Mano protas ramus.
* Aš vertingas ir svarbus žmogus.
* Jaučiu džiaugsmą ir pilnatvę.
* Šiandien jaučiuosi gerai.
* Esu tinkamame kelyje.
* Kasdien jaučiu, kad vis labiau gyju.
* Aš patenkintas.
* Aš sveikas ir gyjantis.
* Aš viso to nusipelniau.
* Mano gyvenimas kupinas meilės.
* Aš jaučiu pilnatvę, nes esu tokia, kokia esu.
* Aš augu.
Padrąsinimai sunkiomis akimirkomis
Net kai gyvenimas iš pažiūros geras ir sklandus, visiems pasitaiko sunkių dienų ir akimirkų. Tokiais atvejais labai guodžia palaikantys kitų žodžiai. Kadangi aplinkiniai ne visuomet pasiūlys paguodą, šias frazes bet kada galite pasakyti sau patys.
* Šiuo metu jaučiu nemalonius jausmus, bet nieko tokio. Jie praeis taip, kaip užėjo.
* Jaučiu nerimą, jaučiu nerimą – na ir kas?! Nerimas – gyvenimo dalis, jis nėra pats svarbiausias.
* Jau anksčiau nervinausi, bet išgyvenau. 3 sekundes įkvepiu. 3 sekundes sulaikau kvapą. Ir 3 sekundes iškvepiu.
* Išgyvenu slogius jausmus, bet taip nebus amžinai. Jausmai keičiasi. Jie praeis.
* Man nejauku, bet ši technika – nepavojinga, juk tai tik tam tikra informacija. Susitelksiu į kvėpavimą ir smalsiai žvelgsiu į tai, ką kužda jausmai.
* Nerimas – racionalus jausmas, kuris neracionaliai bando su manimi užmegzti ryšį.
* Kaskart, kai pripažįstu, kad nervinuosi, didėja gebėjimas dorotis su nerimu.
* Neprivalau skubėti, gyvensiu lėčiau.
* Jau esu tai patyręs, susidorosiu.
* Viena sunki diena nenubraukia daugybės dienų, kai jaučiausi gerai. Dar šiandien jutau palengvėjimo akimirkų.
* Šią akimirką sunku patikėti, kad jausiuosi geriau, bet giliai viduje žinau, taip ir bus.
* Šis jausmas nepersmelkia mano esybės. Jaučiuosi prastai, bet tai tik vienas iš pojūčių.
* Viskas gerai, net jei šiandien viskas vyksta ne pagal planą.
* Norint įveikti šį iššūkį, prireiks drąsos ir ryžto, aš to ir siekiu.
Comments are closed.