Introvertiški žmonės, pradėję elgtis ekstravertiškiau, tampa laimingesni
Introvertai – tyleniai, mėgstantys būti vienumoje, greitai pavargstantys nuo žmonių, atsiskleidžiantys tik prie artimiausiųjų. Ekstravertai – jų priešingybės. Energingi, mielai daug bendraujantys, „įsikraunantys“ vidinės energijos būdami su kitais žmonėmis. Kai kurie tyrimai rodo, kad ekstravertiški žmonės yra kūrybingesni ir labiau motyvuoti, jiems geriau sekasi sutarti darbe. Maža to, ekstraversija gali būti susijusi apskritai su geresne nuotaika ir didesniu pasitenkinimu gyvenimu. Ar iš prigimties introvertas gali tapti labiau ekstravertiškas ir gauti visas šias ekstraversijos naudas? Tai pasišovė išsiaiškinti mokslininkai.
Vieno eksperimento metu tiriamieji turėjo užpildyti testą, atskleidžiantį jų ekstraversijos lygį. Vėliau jiems buvo skirtos užduotys, padedančios elgtis labiau ekstravertiškai. Pavyzdžiui, daugiau bendrauti ir rečiau būti vienumoje. Kasdien atlikę šias užduotis žmonės turėjo užpildyti klausimyną apie tai, kaip jaučiasi.
Paaiškėjo, kad užkietėjusiems introvertams elgiantis ekstravertiškiau, pakilo jų nuotaika ir pasitikėjimas savimi. Šiek tiek daugiau bendravimo ir mažiau vienatvės pakėlė jų pasitenkinimo gyvenimu lygį. Tai ne pirmas tyrimas, rodantis, kad introvertai, pradėję šiek tiek daugiau bendrauti, tampa laimingesni.
Tačiau šis tyrimas fiksavo tik momentinį nuotaikos pasikeitimą. Mokslininkai atkreipia dėmesį, kad ilgalaikėje perspektyvoje tai gali neturėti tokio pat efekto.
Maža to, ankstesnis tyrimas yra parodęs, kad dirbtinai įnešę į savo gyvenimą ekstraversijos, introvertai jautėsi labiau pavargę ir patyrė kitų neigiamų emocijų. Tai kaip yra iš tikrųjų?
Kol kas mokslininkams dar sunku pasakyti, ar kiekvienam introvertui verta pabandyti įnešti į savo gyvenimą ekstravertiškumo. Viena aišku – vienatvė žmones slegia, o bendravimas su kitais svarbus mūsų emocinei ir psichologinei gerovei. Svarbu, kad tas bendravimas būtų ne varginantis, savanoriškai pasirinktas ir prasmingas.
E. Kuijpers, J. Pickett, B. Wille, J. Hofmans. Do You Feel Better When You Behave More Extraverted Than You Are? The Relationship Between Cumulative Counterdispositional Extraversion and Positive Feelings, 2021.
S. Margolis & S. Lyubomirsky. Experimental Manipulation of Extraverted and Introverted Behavior and Its Effects on Well-Being; Journal of Experimental Psychology: General, 2021.
M. A. Gocłowska, S. M. Ritter, A. J. Elliot, M. Baas. Novelty Seeking is Linked to Openness and Extraversion, and Can Lead to Greater Creative Performance; Journal of Personality, 2021.
Comments are closed.