Naujas žvilgsnis į dėkingumo praktikas – padėkokite už nelaimes, kurių pavyko išvengti.
Dėkingumo praktikų naudą jau įrodė daugybė įvairiausių tyrimų. Žmonės, kurie dėkingumą praktikuoja kaip savo kasdienės rutinos dalį, yra laimingesni, jaučia mažiau streso ir patiria didesnę gyvenimo pilnatvę. Dėkingumo praktika gali būti atliekama mintyse – užtenka kasdien prisiminti tai, kas gero įvyko, ir pasidžiaugti. Taip pat galima rašyti dėkingumo dienoraštį ar užsirašinėti džiugius nutikimus telefone. Šios praktikos esmė – pastebėti, kad gyvenime mus ištinka dideli ir maži geri dalykai: nuo svaiginančių atostogų nuotykių iki paprasčiausios saulėtos dienos ar maloniai gatvėje padėjusio kelią rasti praeivio. Tačiau kodėl dėkingumo praktikos tokios naudingos? Kas pasikeičia, kai įprantame jaustis dėkingi?
Psichologas dr. Mike’as Brooksas aiškina, kad mūsų mąstymas yra veikiamas kognityvinių šališkumų (angl. bias). Dauguma šių šališkumų iškreipia pasaulio vaizdą į neigiamą pusę, todėl esame linkę labiau dėmesį kreipti į tai, kas nepavyko ar nuvylė. Toks mąstymas yra suformuotas evoliuciškai. Kad išgyventų, žmogui visais laikais buvo svarbiau pastebėti neigiamus gyvenimo aspektus. Taip išvengdavome pavojų ir išlikdavome gyvi. Tačiau dabar gyvename saugiausiais istorijoje laikais ir negatyvūs kognityviniai šališkumai dažnai ne padeda, o apsunkina kasdienybę. Pavojus įžvelgiame net ten, kur jų nėra, gyvename apimti nerimo ir streso. Dėkingumo praktikos mūsų dėmesį nukreipia nuo neigiamų gyvenimo aspektų į teigiamus. Užuot susikoncentravę į nusivylimus, imame matyti galimybes. Užuot krimtęsi dėl nesėkmių, pradedame vertinti džiugias akimirkas. Taigi dėkingumo praktikos keičia mūsų mąstymo būdą ir atveria naujas, džiugesnes perspektyvas.
Gana įprasta dėkoti už tai, kas nutiko džiugaus, tačiau dėkingumo praktiką galima išplėsti, jei nuspręsite pasidžiaugti tuo, ko pavyko išvengti. Pavyzdžiui, nukritote nuo dviračio, tačiau skaudžiai neužsigavote, arba vos per minutę spėjote į savo lėktuvą ir išvengėte didelio nusivylimo dėl praleisto skrydžio. Dr. M. Brooksas rekomenduoja nepamiršti padėkoti už nelaimes ir nesklandumus, kurių pavyko išvengti. Tačiau psichologas įspėja per daug šia praktika nepiktnaudžiauti, kad žvilgsnis nuo pozityvių dalykų vėl nenukryptų į negatyvius.
Comments are closed.