Nesavanaudiški žmonės gyvena laimingiau nei egoistai.
Laimė paprastai apibrėžiama kaip pasitenkinimas savo gyvenimu. Tačiau tyrimai atskleidžia, kad, norint būti laimingam, svarbu galvoti ne tik apie savo gyvenimo kokybę, bet ir stengtis dėl kitų. Lengvas būdas tapti laimingu – padaryti laimingus kitus.
Prancūzijos mokslininkai laimės jausmą siūlo matuoti atsižvelgiant į nesavanaudiškumo ir egocentriškumo modelį. Tyrėjai eksperimento metu apklausė žmones ir nustatė, ar jie labiau linkę į nesavanaudiškumą, ar į egocentrizmą. Tuomet tiriamieji turėjo atsakyti į klausimus apie savo pasitenkinimą gyvenimu. Paaiškėjo, kad nesavanaudiškumas turi stiprų ryšį su laimės jausmu.
Nors Vakarų kultūroje įprasta manyti, kad laimę mums suteikia įvairūs malonumai ir asmeninė sėkmė, mokslininkų teigimu, tai nėra pagrindinis gero gyvenimo komponentas. Egocentriški žmonės, visais būdais siekiantys patenkinti tik savo poreikius, iš tikrųjų patiria mažiau džiaugsmo gyvenime ir dažniau palūžta, kai ištinka nelaimė. Jiems stinga jausmo, kad gyvena harmonijoje su kitais ir savimi. Na, o nesavanaudiškumas kuria darnų ryšį su aplinkiniais žmonėmis, mažina vienišumo jausmą, leidžia pajusti, kad gyvenimas yra prasmingas.
N. Pellerin, E. Raufaste, M. Dambrun. Selflessness and Happiness in Everyday Life: An Experience Sampling Method Based Study; Journal of Individual Differences, 2021.
Comments are closed.