Mokslininkai palygino Y ir Z kartų atstovus pagal drovumo testą.
Vyresnės kartos atstovai mėgsta linguoti galva: „O mūsų laikais kitaip buvo…“ Esą žmonės buvo padoresni, o dabartinis jaunimas vis įžūlėja. Karta iš kartos vyresnieji pasakoja tą pačią istoriją. Tačiau kiek joje yra tiesos? O gal viskas – atvirkščiai?
Kanados McMasterio universiteto Hamiltone tyrėjai nusprendė išanalizuoti, kurios kartos atstovai yra drovesni – Y ar Z. Jie išanalizavo su šia tema susijusius 20 metų trukmės tyrimus bei 806 studentams pateikė klausimyną, kuris turėjo išmatuoti jų drovumo lygį. Studentai buvo suskirstyti į dvi grupes: Y arba, vadinamoji tūkstantmečio, karta (asmenys, gimę nuo 1981 iki 1996 m.) bei Z kartos atstovai (gimę 1997–2012 m.).
Tyrėjai kėlė hipotezę, kad Z kartos atstovai bus socialiai atsargesni ir drovesni. To priežastis – nuo pat vaikystės juos lydėję kompiuteriai, telefonai ir socialiniai tinklai, dėl kurių mažiau laiko liko gyvam bendravimui. Mokslininkų manymu, tai galėtų daryti įtaką jaunimo gebėjimui drąsiai bendrauti.
Tyrimo rezultatas šią hipotezę patvirtino – Z kartos atstovai, kaip parodė klausimynai, pasirodė gerokai drovesni nei vadinamoji tūkstantmečio karta. Dar didesnis Z kartos drovumas išryškėjo po pandemijos. Įdomu tai, kad Y kartos drovumui pandemija didelės reikšmės neturėjo.
Mokslininkai padarė išvadą, kad nuolatinis bendravimas per ekranus užkirto kelią Z kartai lavinti socialinius įgūdžius taip, kaip tai darė ankstesnės kartos. Buvimas socialiniuose tinkluose galėjo padidinti socialinį nerimą ir lemti didesnį jautrumą bei baimę galvojant, kaip tave vertina kiti. Visa tai sukūrė drovesnę kartą, kuriai drąsiausia bendrauti iš už kitos pusės ekrano.
L. A. Schmidt, C. A. Brook, R. Hassan, T. MacGowan, K. L. Poole, M. K. Jetha. iGen or shyGen? Generational Differences in Shyness; Psychol Sci, 2023.
Comments are closed.