Retas žmogus sugeba baigti pokalbį laiku.
Ar teko kada bendraujant pajusti, kad pokalbis užsitęsė per ilgai, norėtumėte dėti tašką, bet pašnekovas dar užsidegęs tarška? O gal atvirkščiai – norėjote ilgiau pasišnekučiuoti, bet pašnekovas aiškiai signalizavo, kad laikas baigti? Iš tikrųjų retas mūsų jaučiame, kada laikas baigti pokalbį – rodo naujas tyrimas.
Amerikiečių mokslininkai apklausė grupę tiriamųjų ir atliko eksperimentą laboratorijoje, kad išsiaiškintų, ar žmonės jaučia, kada laikas baigti pokalbį. Rezultatai atskleidė, kad tokia nuojauta mums svetima. Todėl dažnai plepame ilgiau, nei norėtume, ar nutraukiame pokalbį per anksti.
Eksperimento metu paaiškėjo, kad mažiau kaip 2 proc. pokalbių baigiasi tada, kai abu pašnekovai to nori. 47 proc. pokalbių baigiasi vėliau, nei būtų norėję abu pašnekovai (plepame ilgiau, nei norėtume), o 10 proc. pokalbių užbaigiame anksčiau, nei abiem būtų priimtina.
Tai lemia nesugebėjimas suvokti, ko nori mūsų pašnekovas ir kiek jis pasiryžęs tęsti pokalbį. Dažnai kalbamės ilgiau, nes manome, kad kitas žmogus dar nenori dėti taško.
M. Mastroianni, D. T. Gilbert, G. Cooney, T. D. Wilson. Do conversations end when people want them to?; Proceedings of the National Academy of Sciences, 2021.
Comments are closed.