Vienuma – ne blogesnė nei bendravimas, jei renkamės ją sąmoningai.
Daugybė tyrimų patvirtina, koks svarbus yra bendravimas, kad jaustumės gerai. Tačiau kiek reikėtų bendrauti, kad būtume laimingi? Šis klausimas ypač dažnai kyla introvertams, nes jie paprastai mieliau renkasi laiką leisti patys su savimi. Naujo tyrimo rezultatai sufleruoja atsakymą. Pasirodo, ne taip svarbu, ar leidžiame laiką draugijoje, ar vieni. Svarbiausia, kad tai būtų mūsų pačių sąmoningas apsisprendimas.
Ankstesnis (2018) tyrimas atskleidė, kad žmonės leisti laiką vienumoje renkasi sąmoningai arba nesąmoningai. Laimingiausi tie, kurie vienumoje leidžiamą laiką suvokia kaip prasmingą. Paklausti, kodėl kartais renkasi vienumą, o ne bendravimą, tokie tiriamieji pateikė atsakymus: „vienas galiu užsiimti veikla, kuri mane iš tikrųjų domina“, „vienatvė sužadina mano kūrybingumą“, „vienas pailsiu ir įsikraunu energijos“, „man patinka ramybė“, „vienas galiu gilintis į savo jausmus ir geriau pažinti save“.
Nauja studija rodo, kad sąmoningai pasirinkta vienuma gali teikti tiek pat džiaugsmo, kaip ir bendravimas. Eksperimento metu grupė tiriamųjų per 10 dienų atsidūrė keturiose skirtingose situacijose: pasirinktas bendravimas su kitais, pasirinktas buvimas vienam, nepasirinktas bendravimas su kitais ir nepasirinkta vienuma. Tuomet tiriamieji buvo apklausiami, kada jautėsi geriausiai. Paaiškėjo, kad žmonių savijautai nedarė skirtumo, ar jie bendravo su kitais, ar leido laiką vieni patys. Svarbiausia, kad jų laiko leidimo būdas buvo pasirinktas jų pačių.
Taigi, nors bendravimas tikrai teikia džiaugsmą, svarbu bendrauti tada, kai to norime. O kartais patys sau esame puikiausia draugija. Svarbu įsiklausyti į savo poreikius ir neversti savęs daryti to, kas tuo metu nepriimtina.
L. Uziel & T. Schmidt-Barad. Choice Matters More with Others: Choosing to be with Other People is More Consequential to Well-Being than Choosing to be Alone; Journal of Happiness Studies, 2022.
V. Thomas & M. Azmitia. Motivation Matters: Development and Validation of the Motivation for Solitude Scale – Short Form; Journal of Adolescence, 2018.
Comments are closed.