Jokios mistikos – tik noras tikėti pasakomis ir Barnumo-Forerio efektas.
Jei domitės horoskopais, pamėginkite mėnesį skaityti kito zodiako ženklo prognozes ir pasiruoškite nustebti. Greičiausiai visos pranašystės skambės lygiai taip pat įtikinamai. Kaip taip gali būti?
Viskas labai paprasta. Visų pirma, mes tiesiog vaikiškai trokštame tikėti mistika ir pasakomis. Juk tai suteikia pilkai kasdienybei spalvų! Antra, pasiduodame mokslininkų ištyrinėtam Barnumo-Forerio efektui.
Prognozės, tinkančios visiems
Šis efektas pavadintas psichologo Bertramo Forerio ir cirko vadovo, garsaus manipuliatoriaus Phineaso Barnumo vardu. Būtent Barnumas šį efektą dažnai taikydavo cirke praktiškai, o Foreris pirmasis jį aprašė ir ištyrinėjo.
Barnumo-Forerio efektas paaiškina, kodėl „veikia“ horoskopai, „pildosi“ būrėjų pranašystės, o skaitymas iš delno pasako apie mus daug „tiesos“. Gal šiek tiek nuvilsime, bet mistikos čia nerasite. Tik mūsų pačių netobulai veikiančias smegenis, kurias taip lengva apmauti.
Būrėjai ir šarlatanai pasitelkia šį efektą pasakodami apie savo kliento asmenybę. Jie beria apibūdinimus, kurie iš esmės tiktų bet kuriam žmogui. Tačiau klientas tiki, kad tai apibrėžia būtent jį. Kitaip tariant, mes tikime, kad teiginiai apie mūsų asmenybę yra būdingi tik mums, net jei jie būdingi daugumai žmonių.
Norėdamas patikrinti, kaip veikia šis efektas, B. Foreris surengė eksperimentą. Jis savo studentams pateikė asmenybės testą, o po to – atsakymus. Visi studentai gavo tą patį asmenybės aprašymą. Jame buvo tokie bendro pobūdžio teiginiai, kaip: tu nori patikti žmonėms, tačiau esi kritiškas savo atžvilgiu; nors ir turi keletą silpnybių, iš esmės jas gali kompensuoti; turi gana didelį neišnaudotą potencialą; tau reikia tam tikros kaitos ir įvairumo; kartais esi ekstravertas – draugiškas ir bendraujantis, bet kartais būni introvertas – atsargus ir apdairus; kai kurie tavo siekiai ir troškimai yra nelabai realūs.
B. Foreris paprašė savo studentų įvertinti šio testo tikslumą skalėje nuo 0 iki 5. Studentų vertinimo vidurkis buvo 4,6 balo. Taigi, nors testas nepasakė nieko, kas būtų būdinga konkrečiai asmenybei, studentai buvo linkę tikėti, jog jis puikiai juos apibūdino. Šis eksperimentas daug kartų kartotas skirtingomis aplinkybėmis ir visada buvo gaunami tie patys rezultatai.
Noras grįžti į pasakas
Vėlesni tyrimai atskleidė, kada esame linkę labiau pasiduoti Barnumo-Forerio efektui. Kuo labiau pateiktas apibūdinimas teigiamas, tuo greičiau praryjame saldainį net nekramtę. Tačiau, jei jūsų horoskopas ar chiromanto prognozė pateiktų vien tik neigiamą informaciją, būtumėte linkę mąstyti kur kas kritiškiau.
Taip pat labiau pasitikime, kai informaciją pateikiantis asmuo mūsų akyse yra autoritetingas. Pavyzdžiui, garsios horoskopų sudarinėtojos prognozes vertinsite rimčiau nei nežinomo žmogaus sudarytą horoskopą.
Tačiau tai dar ne viskas. Daugybė kitų mąstymo klaidų ir psichologinių subtilybių lemia mūsų patiklumą. Pavyzdžiui, noras pajusti magiškąją šio pasaulio pusę, sugrįžti į vaikystę, kurioje palikome pasakas ir stebuklus.
Žmogus linkęs tikėti tuo, kuo nori tikėti. Horoskopų sudarinėtojai, būrėjai iš kortų, chiromantai pažers jums begalę gražių pasakų. Jie patvirtins, kad jūsų kelias nelengvas, bet galų gale nugalėsite visus sunkumus. Vienišų kelio gale laukia meilė, bedarbių – svaiginanti karjera, nuobodžiaujančiųjų – nuotykiai. Beveik pasaka, kurios pabaigoje Pelenė įsispirs krištolines kurpaites ir paduos ranką gražuoliui princui. Tad kodėl gi netikėti, kai viskas skamba taip daug žadančiai?
Atsakymai į visus klausimus ir kontrolės lokusas
Kita horoskopų ir burtų žavesio priežastis – bandymas sutrumpinti mąstymo kelią. Esame sudėtingos būtybės, kurioms dažnai sunku suvokti pačioms save. Pabandykite atsakyti į klausimą: „koks aš esu žmogus“, ir suprasite, kad čia atsiveria neišsemiami klodai. Nežinia ir nesusivokimas vargina, naudoja mūsų kognityvinius išteklius. Štai čia į sceną žengia būrimai ir horoskopai su visais atsakymais! Dabar aišku ne tik, kas tu toks, bet ir kas tavęs laukia. Taigi noriai patikime tuo, kas padeda mums nusikratyti nežinomybės.
Ne paskutiniu smuiku griežia ir noras nuo savo pečių nusimesti atsakomybę už savo gyvenimą. Juk jei viskas nulemta, užrašyta žvaigždėse ar delnuose, tai pačiam lieka mažiau darbuotis. Tai vadinama išoriniu kontrolės lokusu – polinkiu manyti, kad gyvenimas nulemtas išorinių jėgų, kurių negalime valdyti. Tyrimai rodo, kad stipresnį išorinį kontrolės lokusą turintys žmonės labiau linkę tikėti horoskopais ir būrimais.
Ir baigiant – šiek tiek džiugių žinių. Tikėti horoskopais ir būrimais gali būti nieko bloga, jei pranašystė ar jūsų asmenybės aprašymas yra motyvuojantys ir nuteikiantys pozityviai. Jei perskaitę šios savaitės prognozę pasijutote labiau pasiruošę dideliems darbams ar atremti negandas – šaunu. Kitaip meskite prognozę per petį ir prisiminkite, kad greičiausiai ji parašyta vadovaujantis Barnumo-Forerio efektu.
Comments are closed.