Tradiciškai tėvystėje svarbesnis motinos vaidmuo. Mūsų visuomenėje paprastai mamos prisiima didesnę atsakomybę už vaikus. Net jei abu tėvai dirba, mamoms tarsi pagal nutylėjimą tenka daugiau darbų, rūpesčių ir emocinės naštos.
Tėvams išsiskyrus, vaikai taip pat dažniausiai lieka su mama, jai tenka pagrindinė globa. Tačiau tyrimai rodo, kad tiek vaikui, tiek tėvams naudingesnė yra vadinamoji lygiavertė tėvystė (angl. shared parenting).
Naujo tyrimo autoriai nagrinėjo, kaip skirtinga auklėjimo praktika susijusi su tėvų ir vaikų psichikos sveikata. Tyrimo metu apklausti 1 027 tėvai. Nustatyta, kad lygiavertė tėvystė susijusi su geresne tėvų ir vaikų psichologine savijauta.
Lygiavertė tėvystė – tai vaikų auklėjimo principas, kai vaikas vienodai laiko praleidžia su abiem išsiskyrusiais tėvais. Tačiau platesniu požiūriu galima taikyti lygiavertės tėvystės principus ir neišsiskyrusioms šeimoms. Esmė – kad vaikas gautų vienodai priežiūros, dėmesio ir rūpesčio iš abiejų tėvų.
Kai abu tėvai vienodai dalyvauja auklėjant vaiką, mažėja tikimybė, kad jis jausis atstumtas ir patirs emocinį skausmą. Be to, tai stiprina abiejų tėvų ryšį su vaiku ir net prisideda prie tėvų emocinės gerovės.
Neretai vienam iš tėvų tenka daugiau dėmesio skirti darbui, tad mažiau jo lieka šeimai. Tokiu atveju mokslininkai rekomenduoja stengtis bent iš dalies išlaikyti lygiavertės tėvystės principus ir nenumesti visų atsakomybių už vaiko auklėjimą partneriui. Prarastą ryšį bus sunku atkurti, todėl svarbu jį puoselėti nuo pat mažų vaiko dienų.
K. T. Cost, P. Mudiyanselage, E. Unternaehrer, et al. The Role of Parenting Practices in Parent and Child Mental Health Over Time; BJPsych Open, 2023.
Comments are closed.