Mums labiau patinka paveikslai, jei juose įžvelgiame dalį savęs.
Koks menas verčia mus stabtelėti ilgiau ir į jį įsijausti? Maxo Plancko empirinės estetikos instituto mokslininkai atrado, kad labiau mėgstame tą meną, su kuriuo galime tapatintis.
Kai meno kūrinys atitinka žmogaus savijautą ir pasaulėžiūrą, jis labiau linkęs kūrinį laikyti gražiu ir jaudinančiu. Konkrečios paveikslo savybės (spalvos, formos, tekstūros ir pan.) nedaro tokios didelės įtakos vertinimui kaip pojūtis, kad paveiksle yra kažkas „apie mane“.
Mokslininkų atlikto tyrimo dalyviai turėjo įvertinti matomus paveikslus pagal jų estetinį vaizdą ir tai, kiek paveikslas siejasi su jų asmenybe, savijauta ar patirtimi. Tyrimas pademonstravo, kad žmonės labai skirtingai ir individualiai mato meno estetinę pusę. Tačiau visiems galiojo ta pati taisyklė – kuo paveikslas labiau atspindėjo žmogaus asmenybę ar išgyvenimus, tuo patrauklesniu jis buvo laikomas.
E. A. Vessel, L. Pasqualette, C. Uran, S. Koldehoff, G. Bignardi, & M. Vinck. Self-Relevance Predicts the Aesthetic Appeal of Real and Synthetic Artworks Generated via Neural Style Transfer; Psychological Science, 2023.
Comments are closed.