Kasdienis rūkymas susijęs su smegenų tūrio mažėjimu.
Rūkymo žala smegenims iki šiol buvo diskutuotina. Nors tyrimai rodė, kad rūkymas gali būti susijęs su smegenų tūrio mažėjimu, tam pakankamai svarių įrodymų nebuvo. Kai kuriais tyrimais buvo net tvirtinama, kad nikotinas gali gerinti koncentraciją ir padėti susikaupti, dirbant protinį darbą. Vis dėlto naujausias tyrimas, atliktas su 28 tūkst. žmonių, šioje diskusijoje padėjo tašką. Rūkymas iš tikrųjų naikina smegenis – tokios išvados paskelbtos palyginus rūkančių ir nerūkančių žmonių smegenų magnetinio rezonanso tomografijos vaizdus.
Ištyrus tūkstančius Didžiosios Britanijos gyventojų, paaiškėjo, kad žmonių, kurie niekada nerūkė, smegenų tūris yra vidutiniškai 7,1 cm3 didesnis nei tų, kurie iki MRT tyrimo rūkė kasdien. Rūkymas neturėjo didelės įtakos smegenų baltosios medžiagos tūriui, tačiau akivaizdžiai sumažino pilkosios medžiagos, kurią sudaro nervinių ląstelių – neuronų kūnų – telkiniai.
Tyrėjai atkreipė dėmesį – kuo ilgiau žmogus rūkė, tuo labiau buvo nukentėjusi jo smegenų pilkoji medžiaga. Vieni intensyvaus rūkymo metai (kai per dieną surūkoma ne mažiau kaip pakelis cigarečių) pilkosios medžiagos kiekį papildomai sumažino apie 0,15 cm3.
Gera žinia rūkaliams – jeigu mesite rūkyti dabar pat, savo smegenims dar galite padėti. Dalį prarasto smegenų tūrio pavyksta susigrąžinti, kai šio įpročio atsisakoma.
Kodėl turėtumėte nerimauti dėl savo smegenų tūrio? Mokslininkai aiškina, kad kuo mažesnis smegenų tūris – tuo didesnė rizika susirgti Alzheimerio, Parkinsono ar kitomis neurologinėmis ligomis.
Y. Chang, V. Thornton, A. Chaloemtoem, A. P. Anokhin, J. Bijsterbosch, R. Bogdan, D. B. Hancock, E. O. Johnson, L. J. Bierut. Investigating Causal Relationship Between Smoking Behavior and Global Brain Volume; medRxiv, 2023.
Comments are closed.