Sakoma, kad sapnai tarsi veidrodis atspindi mūsų vidinį pasaulį, kuriame slypi mūsų baimės, nuoskaudos, neišsipildę lūkesčiai ir kiti įvairialypiai išgyvenimai. Todėl kantriai analizuodami savo sapnus galime ne tik geriau pažinti save, bet ir rasti atsakymus į seniai ramybės neduodančius klausimus.
Sapnai – neatsiejama mūsų dalis. Net šešerius savo gyvenimo metus praleidžiame sapnuodami, kiekvieną naktį mus aplanko nuo trijų iki šešių įvairaus turinio sapnų. Tad natūralu, kad šis paslaptingas reiškinys visais laikais kėlė ir vis dar tebekelia didelį žmonių susidomėjimą. Kodėl sapnuojame? Ką reiškia mūsų sapnai? Tai tik keletas klausimų, kurie iki šiol neduoda ramybės tiek mokslininkams, tiek filosofams, tiek paprastiems žmonėms.
Sapnai – vidinių išgyvenimų išraiška
Vienas pirmųjų analizuoti sapnus ėmėsi garsusis psichoanalitikas Sigmundas Freudas. Jis teigė, kad sapnai – tai karališkas kelias į mūsų pasąmonę. Anot psichologo, miego metu aplankantys vaizdiniai atspindi visa tai, kas slypi žmogaus pasąmoninėje dalyje. Tam pritarė ir jo mokinys psichoanalitikas Carlas Gustavas Jungas, pabrėždamas, kad sapnai – tai tiesioginė mūsų pasąmonės išraiška. Pasak jo, kiekvienas sapnas yra tarsi nedidelės slaptos durys į giliausią bei slapčiausią žmogaus sielos kertelę. Todėl jau nuo seno miegant aplankantys vaizdiniai imti laikyti mūsų įvairialypių patirčių atspindžiu. Teigiama, kad sapnuose išryškėja mūsų baimės, vidiniai konfliktai, išnyra užgniaužtos nuoskaudos ir neišsipildę lūkesčiai. Taip pat neretai atsiskleidžia giliausi troškimai bei svajonės. Sakoma, kad tai, ką įvairiais būdais bandome ignoruoti ar nustumti į šalį realiame gyvenime, kažkokiu pavidalu iškyla sapnuose.
Neįprastas turinys
Kartais miego metu aplankantys vaizdiniai būna gana paprasti ir tikroviški, tačiau dažniausiai jie yra painūs, keisti ar net nutolę nuo realybės. Jau nuo seno sapnai buvo siejami su kažkuo nežemišku. Tai, ką regime sapnuodami, dažnai neatitinka to, ką esame įpratę matyti tikrovėje. Sapnuose galime skristi, keliauti laiku ar net pasiklausyti kalbančių gyvūnų. Jie – tai tarsi atskiras pasaulis, turintis savo tvarką ir taisykles. Čia negalioja jokie realybės dėsniai, išnyksta įprastos ribos ir normos. Tad nieko keista, kad kartais miegant aplankantys vaizdai verti knygos ar net filmo scenarijaus. Štai režisierių Jamesą Cameroną būtent sapnai įkvėpė sukurti vieną įspūdingiausių filmų kino istorijoje „Įsikūnijimas“, o rašytojas Stephenas Kingas net neslepia, kad dauguma jo perkamiausių knygų taip ir nebūtų išvydusios dienos šviesos, jei ne sapnai, pasufleravę įdomius ir kvapą gniaužiančius siužetus. Ir tai tik keletas neįtikėtinų, įkvepiančių pavyzdžių.
Kokia yra tikroji sapnų paskirtis?
Jau daugybę šimtmečių sapnavimas laikomas vienu paslaptingiausių ir mįslingiausių žmogaus psichikos procesų. Tai reiškinys, kuris mokslininkams vis dar palieka aibę neatsakytų klausimų. Vienas jų – kodėl sapnuojame? Teoretikai ir mokslininkai jau keletą amžių nenuleidžia rankų bandydami rasti atsakymą į šį klausimą. Tačiau vis veltui.
Literatūroje randama įvairiausių skirtingų teorijų ir įžvalgų šia tema. Dalis mokslininkų tikina, kad sapnai padeda palaikyti ir užtikrinti normalią smegenų veiklą, taip pat gelbsti įtvirtinant per dieną atmintyje susikaupusią informaciją. Kiti mano, kad miego metu aplankantys vaizdiniai atlieka problemų sprendimo funkciją ir net padeda žmogui įveikti psichologinius sunkumus. Tad panašu, kad sapnai turi tikrai ne vieną svarbią paskirtį ir yra naudingi mums tiek fiziologiškai, tiek psichologiškai.
Sapnuojame visi
Miegas yra sudėtingas ir painus procesas, susidedantis iš 4–6 kasnakt pasikartojančių ciklų, kurių metu kiekvienas žmogus pereina net keletą miego fazių. Moksliniai tyrimai rodo, kad dažniausiai sapnuojame REM (angl. rapid eye movement) miego fazės metu. Būtent per šią neramaus miego stadiją sapnai būna patys ryškiausi ir emocionaliausi. Net 80 proc. jos metu pažadintų žmonių aiškiai prisimena ir papasakoja savo regėtus sapnus. Be to, su kiekvienu miego ciklu REM stadija tampa vis ilgesnė, todėl paryčiais žmones paprastai aplanko patys ilgiausi ir ryškiausi sapnai. Būtent dėl to juos geriausiai ir prisimename.
Tikriausiai ne kartą teko girdėti frazę: „Aš niekada nesapnuoju.“ Tačiau tiesa ta, kad sapnuoja visi – net ir tie, kurie teigia, kad to nedaro. Tą patvirtino prieš kelerius metus Prancūzijos mokslininkų (B. Herlin, S. Leu-Semenescu, C. Chaumereuil, I. Arnulf) atliktas tyrimas. Jame dalyvavę 289 asmenys teigė niekada nesapnuojantys, tačiau jų elgesys miego metu – kalbėjimas, gestikuliavimas, įvairios veido mimikos – aiškiai išdavė, kad tiriamieji, nors tai ir neigė, regėjo sapnus REM miego fazės metu. Anot tyrimo autorių, galime neprisiminti savo sapnų, tačiau tai nereiškia, kad iš viso nesapnuojame. Teigiama, kad vos tik pabudę pamirštame apie 90 proc. naktį susapnuotų dalykų. O tai reiškia, kad atmintyje lieka vos 10 proc. aplankiusių vaizdinių. Taigi natūralu, kad ryte sunkiai prisimename tai, ką sapnavome.
Vyrauja neigiamos emocijos
Sapnai dažnai būna mūsų emocinės būsenos atspindys. Išgyvendami įtampą, stresą, nerimą ar kitas negatyvias emocijas, imame kur kas dažniau sapnuoti nemalonius ar net bauginančius dalykus. Tačiau jei jaučiamės gerai, miegodami paprastai regime gražius ir pozityvius vaizdinius. Vis dėlto negatyvios emocijos sapnuose kur kas dažnesnės nei pozityvios. Ypatingą dėmesį sapnams ir jų tyrimams skyręs amerikiečių psichologas Calvinas S. Hallas per kelerius savo sistemingo darbo dešimtmečius surinko daugiau kaip 50 tūkst. sapnų aprašymų. Ėmus išsamiai analizuoti šį milžinišką kiekį informacijos, paaiškėjo, kad didžioji dalis žmonių sapnuose vyraujančių emocijų yra neigiamo pobūdžio, o vienas dažniausiai išgyvenamų jausmų – nerimas. Šį sapnams būdingą bruožą pastebėjo ir dar vienas jau daug metų sapnų srityje dirbantis amerikiečių mokslininkas Johnas Allanas Hobsonas. Siekdamas išskirti pagrindines sapnų savybes, tyrėjas atkreipė dėmesį, kad miego metu aplankančiuose vaizdiniuose paprastai vyrauja intensyvios neigiamo pobūdžio emocijos.
Pasikartojantys sapnai slepia svarbią žinutę
Kartais tam tikri sapnai mus persekioja gana ilgą laiką. Vis sapnuojame tą pačią vietą, matome tuos pačius žmones ar objektus. Pavyzdžiui, jau nebe pirmą kartą miegodami klaidžiojate siaurame tunelyje ir niekaip negalite iš jo ištrūkti arba kasnakt regite degantį namą. Mokslininko Antonio L. Zadra’os atliktas tyrimas atskleidė, kad su nuolat pasikartojančiais motyvais sapnuose susiduria nuo 60 iki 75 proc. suaugusiųjų. Ką iš tiesų jie reiškia?
Jei tas pats vaizdinys aplanko jau nebe pirmą kartą, tikėtina, kad tam yra priežastis. Tokie sapnai neretai slepia svarbią žinutę. Jie rodo tai, ką realiame gyvenime esame linkę ignoruoti ar nustumti į šalį. Kitaip tariant, jie iškelia į paviršių mūsų baimes, vidinius konfliktus ar neišspręstas problemas. Anot garsios amerikiečių psichoanalitikės Clarissos Pinkolos Estes, tokie sapnai tarsi veidrodis atspindi pasąmonės gelmes ir tai, ką savyje turime pataisyti ar subalansuoti.
Pasikartojantys sapnai gali persekioti kelias savaites, mėnesius, o kartais ir ištisus metus. Kitaip tariant – tol, kol neįsisąmoniname savo problemų ir neišsprendžiame tūnančių konfliktų. Todėl, kai ilgą laiką lydėjęs sapnas pagaliau nustoja mus kankinęs, gali reikšti, kad ramybės nedavusi problema pagaliau yra sėkmingai
Panašu, kad tikrai verta atkreipti dėmesį į pasikartojančius simbolius, fragmentus ar vaizdinius mūsų sapnuose. Nepaisant savo nemalonaus, o kartais ir bauginančio turinio, jie gali būti vertingi, jei sugebėsime perskaityti ir pasinaudoti jų siunčiama žinute.
Sapno reikšmė slypi mumyse
Nors didžiąją dalį mūsų sapnų lemia asmeniniai išgyvenimai, mokslininkai jau ne kartą yra pastebėję, kad tam tikri vaizdiniai, kuriuos regime miegodami, yra universalūs ir vyrauja daugelio žmonių sapnuose. Žmonės dažnai sapnuoja, kad juos kažkas puola, vejasi ar persekioja. Taip pat neretai regi save krentančius, skrendančius ar negalinčius pajudėti. Nepaisant to, kiekvienas sapnas yra unikalus mūsų pačių psichikos reiškinys. Sapnuose gali kartotis kai kurie simboliai ar motyvai, tačiau jų reikšmė kiekvienam žmogui yra individuali. Kitaip tariant, jie gali simbolizuoti visiškai skirtingus dalykus. Psichoanalitikas C. G. Jungas buvo įsitikinęs, kad kiekvienas sapnas, kaip ir jį regintis žmogus, yra ypatingas. Todėl sapną visuomet reikėtų interpretuoti asmeniškai, nes tik pats asmuo geriausiai žino, ką konkreti detalė, pasirodžiusi jo sapne, jam galėtų reikšti. Dėl šios priežasties tikrosios sapno reikšmės ir prasmės reikėtų ieškoti ne sapnininke, o ten, kur ji iš tikrųjų slypi, t. y. savyje.
Sapnai yra būdas, kuriuo galime geriau pažinti save. Tai unikali galimybė užmegzti ryšį su savo vidiniu pasauliu. Kaip teigė garsus psichologas Erichas Frommas, sapnai yra tarsi mikroskopas, pro kurį kiekvienas galime pažvelgti į užslėptus sielos išgyvenimus. Kiekvienas sapnas gali suteikti daug vertingos ir prasmingos informacijos, tereikia išmokti perskaityti jo mums siunčiamą žinutę.
Sapno analizė
Kaip suprasti, ką sapnas nori mums pasakyti?
1 žingsnis. Išsamus sapno užrašymas
Aprašykite savo sapną kaip įmanoma smulkiau. Pasistenkite tai padaryti vos nubudę, kol sapne regėti vaizdiniai dar gyvi ir ryškūs. Aprašykite viską, ką prisimenate – vietas, daiktus, žmones ir pan. Užrašę sapną, galite pamėginti visa tai dar kartą perskaityti ir pasibraukti sau svarbias vietas, detales bei kitus reikšmingus fragmentus.
2 žingsnis. Asociacijų paieškos
Užrašykite asociacijas, kurios kyla, galvojant apie atskirus sapno fragmentus. Čia svarbu atrasti, ką konkrečiai jums reiškia ar primena konkretūs sapne regėti vaizdiniai. Pavyzdžiui, pamėginkite paanalizuoti sapne matytą vietą. Su kuo ji jums asocijuojasi? Ką ta vieta jums reiškia ar primena, kokias mintis ar jausmus sukelia? Ar esate joje buvę anksčiau? O galbūt sapne sutikote kokį nors žmogų? Pagalvokite, ką jis jums reiškia. Kokie santykiai jus sieja realiame gyvenime? Pirmoji mintis ar emocija, kilusi galvojant apie sapne matytą objektą ar žmogų, yra jūsų esminis raktas į gilesnį sapno supratimą.
3 žingsnis. Emocijų atpažinimas
Paanalizuokite ir aprašykite sapne vyravusias emocijas, t. y. tai, kaip jautėtės viso sapno metu. Buvote nuliūdę, pikti, išsigandę, o galbūt laimingi? Pamėginkite paanalizuoti ir aprašyti tai, kaip jautėtės, vos nubudę. Pagalvokite, kas šiuo metu jums gyvenime kelia panašias emocijas. Pavyzdžiui, jei sapne buvote išsigandę, pasvarstykite, kas jums šiuo metu kelia baimę.
4 žingsnis. Sapno interpretacija
Pabandykite sujungti visas kilusias asociacijas į vieną vietą. Paieškokite, kas tarp jų yra bendra, kitaip tariant, kas jas visas galėtų sieti. Galbūt jos atspindi didžiausią jūsų baimę, o gal atskleidžia santykių problemas? Pamėginkite įžvelgti, ką šis sapnas bando pasakyti. Kokią prasmę jis gali turėti? Iškodavę pagrindinę žinutę, pagalvokite, ką supratote apie save ir kaip šiomis įžvalgomis galėtumėte pasinaudoti. Ir atminkite – tik jūs pats, o ne kas kitas, esate geriausias savo paties sapno ekspertas.