Ką veikti ilgais rudens vakarais? Įsijungti filmą, serialą, o gal geriau atsiversti knygą? Juk skaitymas turi tokių smegenis lavinančių ypatybių, kurių neturi jokia kita veikla.

Lengvas būdas pagerinti atmintį

Skaitymas priverčia dirbti smegenis kitaip nei bet kuri kita veikla. Skaitydami treniruojate atmintį tarsi raumenis sporto salėje. Neuromokslininkas Kenas Pughas Haskinso laboratorijoje vykdo tyrimus, susijusius su skaitymu ir smegenų aktyvumu. Profesorius sako, kad skaitymas turi gerokai didesnį poveikį atminties lavinimui, nei audioknygų klausymas, filmų, dokumentikos ar laidų žiūrėjimas. Taip yra dėl to, kad skaitymas suteikia mums progą stabtelėti, įsigilinti, apdoroti gautą informaciją ir ją paversti vaizdiniais. Tokiu būdu įdarbinama daugybė smegenų funkcijų vienu metu. Be to, anot profesoriaus, įvairiausi tyrimai patvirtina, kad skaitymas – puiki Alzheimerio ligos prevencija.

 

Sumažina stresą ir ramina

Jeigu jaučiatės įsitempę, griebkite į rankas mėgstamą knygą. Sasekso universiteto mokslininkai eksperimentuodami išsiaiškino, kad pusvalandis skaitymo padeda sumažinti stresą iki 68 procentų. Anot tyrėjų, skaitymas su stresu kovoja geriau nei, pavyzdžiui, trumpas pasivaikščiojimas, muzikos klausymas ar puodelis arbatos.

 

Skaitydami tampame… geresni

Ar kada buvote taip įsijautę į knygos veikėjo istoriją, kad susigraudinote, pašiurpote ar prapliupote juoktis? Mokslininkai sako, kad šis susitapatinimas su knygų herojais moko mus jausti empatiją. Emory’io universiteto tyrėjai davė žmonėms skaityti jausmingus romanus, o prieš skaitymą ir po jo atliko empatijos testą. Perskaitę knygas tiriamieji buvo labiau empatiški ir atjaučiantys.

 

Padeda vaikų smegenims vystytis

Skaitymas – labai svarbi mažųjų lavinimo dalis. Mokslininkai tyrėjai Timothy Kelleris ir Marcelis Justas vieno eksperimento metu atskleidė, kad skaitant vaikų smegenyse gaminasi daugiau baltosios medžiagos, kuri pagerina informacijos perdavimą smegenyse. Mokslininkai sako, kad skaitymas gali padėti išspręsti įvairias vaikų smegenų vystymosi problemas.

 

Skaitymo poveikis – ilgalaikis

Dažnai išgirstame sakant: „Ši knyga pakeitė mano gyvenimą.“. Nesuklysite šį posakį supratę tiesiogiai. Emory’io universiteto neuromokslų centro tyrėjai išsiaiškino, kad skaitymas iš tikrųjų keičia mūsų smegenis, o pokyčiai pasireiškia ne tik skaitymo metu bet ir išlieka vėliau. Kai skaitote, su kalbos suvokimu susijusi sritis kairiojoje smegenų žievės dalyje suaktyvėja ir šis aktyvumas trunka net keletą dienų po skaitymo. Beje, tai dar ne viskas. Tas pat tyrimas parodė, kad mums skaitant, pavyzdžiui, apie bėgimą, suaktyvėja neuronai, susiję su fiziniu veiksmu. Šis efektas vadinamas pagrįstu pažinimu (angl. grounded cognition). Būtent dėl jo skaitydami gebame taip realiai įsivaizduoti, ką jaučia knygos herojai, ir pasinerti į istoriją.

 

 

Comments are closed.