Pyktis gali padėti siekti tikslų.
Nevaldomas pyktis griauna santykius, trukdo siekti darbo rezultatų ir smarkiai apkartina gyvenimą. Tačiau šią emociją galima pasitelkti ir savo naudai. Naujas tyrimas rodo, kad pyktis gali tapti puikiu raketiniu kuru skrydžiui į sėkmę.
Gali skambėti keistai, tačiau supykti verta. Seniai žinoma, kad pyktis skirtas mobilizuoti žmogaus gynybiniams mechanizmams – jis padeda apsaugoti save ir artimus žmones, apginti asmenines ribas. Naujo tyrimo duomenimis, pyktis suteikia jėgų įveikti sunkias užduotis.
Mokslininkai aiškinosi, kaip skirtingos emocijos veikia žmonių gebėjimą siekti tikslo. Paaiškėjo, kad pyktis labiausiai iš visų emocijų padeda, kai reikia greitai susidoroti su sunkia užduotimi. Tiesa, supykti nevertėtų, jei reikia atlikti kažką paprasta (pavyzdžiui, įprastą ir nuobodžią darbinę ataskaitą). Tačiau susidūrus su sunkiomis užduotimis pyktis yra naudingas padėjėjas.
Supykus įsijungia „kovok arba bėk“ režimas, išsiskiria adrenalinas, o antinksčiai gamina endogeninius gliukokortikoidus (paties organizmo sintetinamus steroidus). Tokia būsena tikrai suteikia jėgų, o kartais gali net priversti pasijusti nenugalimu. Tačiau pykčio kuras nėra nemokamas.
Mokslininkai atkreipia dėmesį, kad momentinis pyktis sunkios užduoties akivaizdoje yra naudingas, tačiau ilgai besitęsianti pykčio emocija sekina ir atima jėgas.
Norite būti produktyvūs? Išmokite laiku supykti, tinkamai nukreipti pykčio suteiktas jėgas (į darbus, o ne ginčus) ir kuo greičiau išgarinkite susikaupusią emociją. Juk nelaikome kieme užvesto automobilio, taigi neverta laikyti savyje ir verdančio pykčio.
R. Pekrun, H. W. Marsh, A. J. Elliot, K. Stockinger, R. P. Perry, E. Vogl, Th. Goetz, W. A. P. van Tilburg, O. Lüdtke, W. P. Vispoel. Three-Dimensional Taxonomy of Achievement Emotions; Journal of Personality and Social Psychology, 2023.
Comments are closed.