Nauja metaanalizė rodo, kad trumpos pertraukėlės tarp darbų gerina efektyvumą.
Jei esate bandę dirbti be pertraukų, turbūt pastebėjote, kad dienos viduryje efektyvumas smarkiai sumažėja, o vakare veikiausiai krentate iš nuovargio. Tyrimai atskleidžia, kad dirbdami su pertraukėlėmis esame kur kas produktyvesni ir jaučiamės geriau. Naudingos net ir labai trumpos, ne ilgesnės nei dešimties minučių, pertraukėlės.
Mokslininkai iš Vakarų Timišoaros universiteto (Rumunija) atliko metaanalizę, kuri dar kartą patvirtino pertraukų reikšmę efektyvumui. Tyrėjai pastebėjo keletą svarbių detalių. Visų pirma – kuo ilgesnė pertrauka, tuo labiau po jos padidėja darbingumas. Tačiau vadinamosios mikropertraukėlės taip pat turi poveikį. Tiesa, ne atliekant visas užduotis.
Kai darbo užduotis buvo pažintinė (reikėjo rinkti, suprasti ir apdoroti informaciją), mikropertraukėlės reikšmingo poveikio efektyvumui nedarė. Poveikis kūrybinėms užduotims buvo vidutinis, tačiau kanceliarinės užduotys po mikropertraukėlės buvo atliekamos reikšmingai efektyviau.
Tyrimo autoriai atkreipia dėmesį, kad atliekant įprastas užduotis pertraukėlės padeda susikoncentruoti ir mažina klaidų tikimybę. Mokslininkai taip pat pabrėžia, kad mūsų laikais darbdaviai linkę kruopščiai stebėti darbuotojų produktyvumą, tad žmonės gali rečiau ilsėtis. Tai dažnai kenkia ne tik darbo kokybei, bet ir žmonių psichikos sveikatai.
P. Albulescu, I. Macsinga, A. Rusu, C. Sulea, A. Bodnaru, B. T. Tulbure. “Give Me a Break!” A Systematic Review and Meta-Analysis on The Efficacy of Micro-Breaks for Increasing Well-Being and Performance; PLoS ONE, 2022.
Comments are closed.