Juokas gali mažinti įtampą ir pabrėžti galią
Nors juokdamiesi dažniausiai išreiškiame pozityvias emocijas, ne visas juokas yra džiugus. Iš tikrųjų jis gali būti pasitelkiamas ir norint pašiepti, pažeminti, manipuliuoti, pademonstruoti nepagarbą ar parodyti savo viršenybę prieš kitus. Nustatyta, kad teigiamas juokas dažnai skamba garsiau ir energingiau, o pašiepiantis, kandus – tyliau ir vangiau. Programos „Joseph Wharton Scholars“ tyrėjai juoką siūlo skirstyti į tris grupes.
1. Draugiškas juokas.
Tai nuoširdus, linksmas juokas, kuris pasigirsta kažkam pajuokavus ar nutikus juokingai situacijai. Šis juokas išreiškia džiaugsmą, socialinį ryšį ir bendradarbiavimą. Kai žmonių grupė juokiasi kartu, bendras linksmumas sujungia, padeda pajusti bendrystę ir palaikymą. Draugiškas juokas yra visuomenės priėmimo ženklas. Kartu draugiškai juokdamiesi jaučiamės saugūs, suprasti, geranoriški.
2. Deeskaluojantis juokas.
Ar kada teko nenoriai sukikenti iš nepadoraus ir nemandagaus kolegos juokelio? O gal romantinis partneris pasakė kažką, kas jus privertė jaustis nesmagiai, tačiau buvo pateikta lyg pokštas? Juokdamiesi nepatogiose situacijose, stengiamės sumažinti emocinį diskomfortą ir išsklaidyti įtampą. Toks juokas vadinamas deeskaluojančiu. Jis gali būti naudingas: parodyti, kad niekas neįsižeidė dėl nepasisekusio pokšto, ir toliau galima maloniai bendrauti. Tačiau taip pat toks juokas gali atverti duris pasyviai agresijai, kai kandžiais pokštais besisvaidantis žmogus nėra sudrausminamas ir toliau demonstruoja nepagarbą kitiems.
3. Galios juokas.
Kai įžūlus žmogus skardžiai prajunka iš savo paties nemandagaus juokelio – tai yra galios juokas. Juo tarsi demonstruojama aplinkiniams: „aš sau leidžiu iš jūsų tyčiotis“, „jūs privalote toleruoti mano žodžius, nors jums tai ir nepatinka“. Šis juokas yra pranašumo išraiška, pasitelkiama kitam pažeminti, pašiepti, įkąsti. Galios juokas gali būti viena iš pasyvios agresijos formų. Jis pasitaiko tiek darbiniuose, tiek asmeniniuose santykiuose. Jei jaučiate, kad juokiamasi ne su jumis, o iš jūsų – greičiausiai susidūrėte su galios juoku. Į galios juoką dažnai atsakoma deeskaluojančiu juoku. Tačiau prisiminkite – neprivalote to daryti. Visuomet turite teisę pasakyti, kad jums nejuokinga, ir parodyti kandžiam humoristui jo vietą.
Comments are closed.